Miért lehet idén a Tisza-tó a bringások kedvelt úticélja?

Az Aktív Magyarország összeállított egy tavaszköszöntő listát arról, hogy miért érdemes idén is bringával (is) felkeresni a Tisza-tavat. A lista egyik pontjában mi is szereplünk!

A forgalomszámlálási mutatók évről évre 20% körüli növekedést mutatnak a Tisza-tó kerékpáros adataiban – írta közleményében az Aktív Magyarország. Aki nem ismeri ezt a varázslatos vidékét, abban felmerülhet a kérdés, hogy vajon miért is mennek oda olyan sokan, ha még mindig ott van a sokkal népszerűbb Balaton? A Tisza-tó teljesen más kávéház, mint a magyar tenger, és pont ebben rejlik a vonzereje. A 205 kilométerhez képest csak 65 kilométeres a kör, ráadásul semmi szintkülönbség nincs benne, így lényegében bárki képes körbetekerni a tavat 1-2 nap alatt. Ráadásul az aszfalt mindenhol szinte tökéletes, 2020-ban pedig az ország talán leglátványosabb kerékpáros fejlesztéseként elkészültek a folyó fölött átívelő hidak, így végig autóktól elzárva lehet tekerni.

A Tisza-tó első ránézésre nem hemzseg úgy a látnivalóktól, mint a Balaton, de sokak számára pont ettől nyújt különleges élményt a térség. A települések között zavartalanul élvezhetjük a tájat, nyulak, gémek és szarvasok társaságában szelhetjük az ártéri töltéseket. A Tisza-tó körbetekerése sokkal természetközelibb és elmélyültebb kikapcsolódást nyújt, mint más hazai tókerülő túra. Viszont azért annyira nagyítóval sem kell keresni az érdekességeket az út mentén. A poroszlói Tisza-tavi Ökocentrumban található Európa legnagyobb édesvízi akváriuma, ahol a Tisza tó élővilágát ismerhetik meg a látogatók. Az épület egyben kilátó is, de igazi kilátóból is egyre több található a Tisza-tónál. 2021-ben Kiskörén a szárazföldön, míg a Poroszlói-medencében vízre is épült kilátó. Utóbbi a közönségszavazatok alapján el is nyerte az Év Kilátója díjat.

A térség fellendülése a szolgáltatók mennyiségében és minőségében is meglátszik, így szinte már nem létezik strand kerékpárkölcsönző nélkül. Az éttermek több helyen is a kerékpárút tőszomszédságába épültek, és a helyi specialitások is kezdenek kiemelkedni az országos átlagszínvonalból. A különféle halételek mellett kifejezetten a tájegység különlegessége a sulyom csokoládé és a sulyom pálinka.

Iránytű a helyi érdekességekhez – Tisza-tó útikönyv

A felsorolt érdekességek mind csak ízelítők a Tisza-tó különleges világából. Annak érdekében, hogy a látogatók minél felkészültebben érkezzenek a tóhoz, helyi lokálpatrióták közreműködésével olyan könyv készült, amely minden igazán érdekes látnivalót, szolgáltatót részletez. Ugyanakkor nem feledkezik meg a tájegység történelméről, valamint az állat- és növényvilágáról sem.

A Tisza-tó útikönyvből egy részletes papír alapú térkép sem maradt ki, ami tartalmazza a kerékpáros útvonalakat is. A Kovács Janka, Kücsön Gyula és Ljasuk Dimitry fémjelezte Tisza-tó útikönyv elérhető a tiszatoutikonyv.hu weboldalon és az Aktív Magyarország webshopjában.

Mindemellett az áprili 15-én nyitó Tisza-tó Apartmanpark Hotelünkben is megvásárolható lesz a könyv, aminek a szolgáltatói listájában mi is benne vagyunk!

Hogyan közelítsd meg a Tisza-tavat?

A Tisza-tóra egyre könnyebb lejutni azoknak is, akik magukkal vinnék a kerékpárjukat. A MÁV-START évről évre fejleszti a Tisza-tavi kerékpáros szolgáltatását, 2021-ben már külön kerékpárszállító-kocsikkal megtoldott expresszvonatok közlekedtek a főszezonban, és ez 2022-ben sem lesz másként. Közvetlen járat indul a Keleti pályaudvar és Tiszafüred között március 12-től május 22-éig hétvégén és ünnepnapokon, majd nyár végéig naponta. Az összesen 63 kerékpár szállítására alkalmas Tisza-tó expresszben mutatkozik be a korábbi Bmx típusú kocsiból átalakított Bdmpee kocsi, amiben már 24 bicikli helyezhető el biztonságosan.

A Tisza-tó expressz 7:55-kor indul a Keleti pályaudvarról és 10:12-re érkezik Tiszafüredre; visszafelé pedig 17:49-kor indul Tiszafüredről és 20:05-re érkezik Budapestre. 

A tónál továbbiakban érinti Abádszalókot és Kiskörét is, erről itt írtunk bővebben!